SAĞLIK Bakanlığı tarafından, İstanbul’a alınan 75 adet tam donanımlı acil yardım ambulansı için Kazlıçeşme’de tören düzenlendi. Yeni ambulans alımlarıyla acil durumlara çok daha hızlı müdahale edilebilecek.

Tescil işlemlerinin ardından hizmete girecek olan her biri Bir ambulansın devlete maliyeti 119 bin TL olan  75 ambulans için devletin kasasından yaklaşık 9 milyon TL çıktı.  İstanbul’daki kara, hava ve motorize ambulans sayısı toplamda 232 olacak. Ayrıca törende, yeni alınan 5 motosiklet ambulans da tanıtıldı. Motosiklet ambulansları doktorlar kullanacak ve halkın yoğunlukta olduğu yerlerde ilk müdahale için görev yapacak.

Konuşmaların ardından Vali Güler kurdeleyi kesti ve 75 ambulans tanıtıldı.  Öte yandan yeni alınan 5 motorize ambulans ile ilgili de bilgi verildi. “Hızır” ismi verilen motorize ambulanslar, Sultanahmet, Beyoğlu, Bağdat  Caddesi, Boğaz köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet köprüsünde görev yapacak. Motosiklette bir doktor ve bir sağlık personeli bulunacak. Herhangi bir olay esnasında, ilk müdahaleyi yapacak.