Kapıdan içeri giren müşteriyi sigortalamaya hazırlandıklarını anlatan Develi Restaurant Yönetim Kurulu Başkanı Arif Develi şunları söyledi : “Yabancılar için düşündüğümüz bu uygulamayı bütün müşterilerimize yaygınlaştırıyoruz. Nisandan itibaren Develi’nin kapısından girecek olan her müşteri mekanı terk edene kadar sigortalı olacak. Ergo İsviçre Sigorta ile çalışacağız.”

Corner’lar açılıyor

Develi Restaurant Yönetim Kurulu üyesi oğlu Ali Develi ile birlikte 2010 hedeflerini paylaşmak üzere gazetecilerle bir araya gelen Arif Develi, “Avrupalı da bizim yemeğimize bayılıyor. Uma Thurman Türkiye’ye geldiğinde sorduğu ilk şey kebap olunca bize getirdiler” dedi.

Yurtdışına yatırıma hazırlandıklarını anlatan Arif Develi, “İlk restoranı İngiltere’de açacağız” dedi. Ali Develi ise yabancı müşterisi sayısı arttığı için çalışanlara İngilizce dersi aldırmaya başladıklarını söyledi. Yıllık 25 milyon lira ciro yapan bir restoran zincirine dönüşen Develi’nin Ataşehir’deki şubesi 1.300 kişilik. Samatya, Kalamış, Etiler’de şubeleri bulunan Develi şimdi de alışveriş merkezlerinin içinde daha ucuz fiyatla ürün satacağı 7 corner açacak. Corner’lar için 3-4 milyon dolar yatırım planladıklarını söyleyen Ali Develi, “Ataköy Konakları ve Safir’le görüşme yapıyoruz. Bağdat Caddesi’nde bir tane açacağız” dedi.  Grup en iddialı restoranını ise önümüzdeki günlerde Boğaz’da açmaya hazırlanıyor. Ali Develi, Butik bir yer olacak. Denizin üzerinde 250 kişilik bir mekân olmasını planlıyoruz” diye konuştu.

Diyet kebap geliyor

Develi Restaurant Yönetim Kurulu üyesi   Ali Develi, diyet mönüsü oluşturmak için çalıştıklarını belirterek şunları söyledi: “Diyetisyen arkadaşlarımızla bir araya gelip diyet mönüsü oluşturuyoruz. Var olanın daha altında kaloriyle hesaplanacak. Mönüde içinde zeytinyağlılardan olan iki meze ve diyet kebaplar yer alacak. Bana göre diyet menü, etin yağının iyi temizlenmiş olmasıdır. Diyet kebabı da tavuklu ve tavuk kıymasından yapmayı planlıyoruz. Mönümüzde tavuk, Adana ve Urfa var. Bundan sonra daha az yağlı olacak ve baharatlarla geliştireceğiz. Sütlü diyet tatlı yer alacak.”