İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Kadıköy Belediyesindeki yolsuzluk iddialarına ilişkin sabah saatlerinde düzenlediği operasyonlarda, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Demircan ile bazı şube müdürleri ve belediye çalışanlarını gözaltına aldı.

 

İHALE KOMİSYON BAŞKANI VE ÜYELERİ
Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Demircan, İhale Komisyon Başkanı ve diğer gözaltına alınan belediye çalışanları ise İhale Komisyon Üyelerinden oluşuyor..

Belediyeden gözaltına alınan 10 kişi dışında ihaleye fesat karıştırdığı iddia edilen şirketten de 8 kişinin gözaltına alındığı ve gözaltındaki şüphelilerin Mali Şube’ye götürüldüğü bildirildi.

 

BAŞKAN SELAMİ ÖZTÜRK: “İTİBARSIZLAŞTIRMA OPERASYONU”
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Kadıköy Belediyesine yönelik yapılan operasyonla ilgili makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, operasyonların, tam olarak 5 – 6 aydan beri başlayan CHP’lilere karşı ciddi ”itibarsızlaştırma” operasyonları olduğunu iddia etti. Şu an morallerinin yerinde olduğunu belirten Öztürk, Arkadaşlarımız göz altına alınmış, bizim hiç bir çekincemiz yok. Konunun ne olduğunu iyi kötü biliyorum. Arkadaşlarımızın ifadesi alındığı andan itibaren, olay polis tarafındada açıklandığı andan itibaren basına geniş bir açıklama yapacağım. Büyük ihtimalle açıklama yapacağım sırada da arkadaşlar yanımda olacaklar, dedi.

Gözaltına alınan belediye yetkililerinin kimler olduğunun sorulması üzerine de Öztürk, gözaltına alınan 2 müdürün, görevlerinden dolayı değil, bir ihale dosyasına ilişkin ihale komisyonunda bulunmaları dolayısıyla gözaltına alındıklarını belirterek, şunları söyledi: ”Müdür sıfatı veya başkan yardımcısı sıfatıyla alınmış değiller. Yani onlar kendi birimlerindeki işlemle ilgili değil, yapılmış bulunan bir ihaleye ilişkin… Ben bir ihale biliyorum. Çünkü o ihale komisyonu bir kaç ihale yapmış olabilir, ama ihaleye ilişkin isimler orada birleşiyor” dedi.

Öztürk, belediyede arama yapılıp yapılmadığına ilişkin bir soruya da, Sabah 06.30′da haberim oldu arama yapıldığından. Bütün arkadaşların evlerine ayrı ayrı ekipler gelmişler. Bazı yerlerde çok kibar davranmışlar, problem yok. Ama tabi olayın oluş tarzı üzücü. 6 ay önce alınmış bu dosyayla ilgili arkadaşlarımıza ‘buyurun gelin’ deselerdi giderlerdi. Böyle yapılıyor Türkiye’de, böyle uygulanıyor. Ama belediyede söz konusu gördüğünüz gibi bir arama yok” şeklinde yanıt verdi.

 

“ALMAN VAKIFLARIYLA İLİŞKİMİZ YOK”
Bir başka gazetecinin, ”Başbakan Erdoğan ile Kılıçdaroğlu sürekli bir polemik yaşıyor, Alman Vakıfları üzerinden. Bizim aklımıza bu geliyor. Bununla ilgili olabilir mi?” şeklinde soru üzerine Öztürk, şunları söyledi: ”Bu çok yeni bir konu. Daha dün ortaya atıldı. Ama bu operasyonlar son bir yıldır devam eden operasyonlar olarak gözüküyor. Biz 2008 yılından beri takip altında olduğumuzu biliyoruz. Çünkü bize gelen yazışmalarda 2008 yılında açılmış bir dosyayla ilgili iddialar ortaya atılıyor. Yani biz 3 yıldır dinlenen, teknik takip altında olan bir belediyeyiz. Buna rağmen gördüğünüz gibi bütün birimlerimiz ile hizmete devam ediyoruz. Hiç bir çekincemiz yok. Arkadaşlarıma da son derece güveniyorum” dedi.

Öztürk, ”Sizin her hangi bir Alman derneği ya da vakfıyla bir çalışmanız, bir görüşmeniz oldu mu?” şeklinde sorulan soruya da, ”Avrupa Birliği fonları dışında her hangi bir yabancı fon kullanmadık. Yani hiç bir başvurumuzda olmadı. Ancak yani bir Alman derneği ya da bir başka dernekli kredi konusunda görüşme yapmanın, anlaşma yapmanın da suç olduğunu düşünmüyorum ben. Yani eğer öyle bir şey varsa o zaman hükümetin bunu yasaklaması lazım. O bakımdan bu tartışma konusunu çok yüzeysel, güncel sorunları kapatmaya dönük, gündem değiştirmeye dönük olarak görüyorum. Tartışma modeli belediye başkanlarını üzüyor. Şahsen beni üzüyor, Başbakanın açıklamasında da, genel başkanın açıklamasında da, her ikisinde de belediye başkanları hırpalanıyor” diye konuştu.

Bu arada, emniyete götürülenler arasında Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Demircan’ın yanı sıra Belediyenin Destek Hizmetleri Müdürlüğünden Nuray Kötri ile Sabri İlze’nin de bulunduğu öğrenildi.