Kadıköylü vatandaşlar Cumartesi akşamı Kadıköy’de yapılan ve yüz binlerce İstanbul’lunun katıldığı Cumhuriyete Bağlılık Yürüyüşünün ardından Kadıköy Belediyesi’nin dağıttığı üzerinde Hakkâri Çukurca’da şehit olan askerlerin ve Atatürk’ün resimlerinin yer aldığı resimlerle Feneryolu’ndaki parkı şehitler anıtına dönüştürdüler. Üzerinde yurdumuzun güneydoğusunda şehit olan askerlerin ve Atatürk’ün resimlerinin yer aldığı resimleri Bağdat Caddesi Feneryolu’ndaki parka diken vatandaşlar resimleri çiçeklerle donattılar.

Kendiliğinden bir anı noktasına dönüşen yerle ilgili Feneryolu ‘nda esnaflık yapan Sedar Çardak “Dünkü yürüyüşten sonra insanların elinde kalan resimleri arkadaşlarla parkın bu kısmına diktik sonra herkesin buna katılması ile burası Avrupa’da ve daha birçok yerde olan şehir içindeki anı yerlerine benzer bir noktaya dönüştü. Sabahtan beri birçok insan ellerinde çiçeklerle buraya gelip şehitlerin anısını ve yakınlarının acısını paylaşıyor.

Belki burada yapılan hiçbir şey şehit yakınlarının duyduğu acıyı dindirmez, biz sadece onların yalnız olmadığını ifade etmek istedik, yoldan geçen bir insana dahi onları bir kez daha hatırlatabilirsek ne ala. Bu çocuklar bizim için şehit oldular, sonuçta bizim evlatlarımız hepsi. Her duyarlı Kadıköy’lü bir çiçek koydu burası da doğanlığında bir anı noktasında dönüştü” dedi.

Duyarlı vatandaşların katılımlarıyla şehitler anıldı…