Son yıllarda yelkencilik ve yatçılık öğrenmek için yelken okulları ciddi bir taleple karşı karşıya…

Şirket çalışanları arasında popüler olan “yelkeni öğrenip ekip kurma” sevdasına, birey olarak başvuranlar da “ekip olma” arzusuyla katılıyor. Bu yelken okullarından biri olan Kechi Sailing de eğitimlerini “açık sulara” taşıdı.

Yelkeni öğrenme konusunda gençlere yelken kulüplerinde açılan yaz ve kış okulları başlangıç sınıflarında destek verirken, yetişkinlere de bu hizmeti yelkencilik okulları olarak sunuyor.

Büyük fotoğraf olarak ele alındığında pek çok kişi yelkenciliği benimsemiş durumda. Aralarında hırslı ve iddialı olanlar bu eğitimi ileri düzeye taşıyarak kendilerini “yarışçılığa” hazırlıyor, kimileri de “bana bu kadarı yeter” diyerek hevesini “gezi” ile sınırlıyor.

Yelkencilik eğitimlerinin İstanbul’daki merkezi ise Kalamış Koyu ve çevresi.  Dolayısıyla teorik eğitimlerin ardından sıra pratiğe geldiğinde Kalamış veya Fenerbahçe marinalarından denize çıkılıyor. İlk eğitimler tamamlandıktan sonra adalar rotasında seyirler başlıyor.

Ancak bu alışkanlığı Kechi Sailing biraz daha “geniş bir alana” yaydı ve eğitim alanını “offshore”a, yani “açık denize” kaydırdı. Kechi Sailing kurucularından İbrahim Duman, “Gelen talepleri değerlendirdik. İnsanlar yelkeni öğrendikten sonra biraz da bu işin macera tarafını yaşamak istiyor. Biz de onlara bu imkanı sunduk” diyor.

Teorik eğitimlerini tamamlayan kursiyerler Azuree 40 tipi iki tekne ile denize açılıyor ve macera yolculuğu Kalamış’ın karşı kıyısındaki Mudanya sahilinin şirin kasabası Trilye’ye kadar bir gece seyri ile başlıyor. Her iki teknedeki eğitmenler, seyir sırasında “kitabi” bilgilerin “pratikte” nasıl göründüğünü ya da “uygulandığını” gösteriyor.

SERT HAVADA GECE SEYRİ

Bunlardan sonuncusu geçtiğimiz Cuma günü yaşandı. Kechi Sailing Yatçılık Eğitim Merkezi’ndeki “offshore” konulu programın sonunda kursiyerler 2 adet Azuree 40 ile saat 21.00’da Fenerbahçe Setur Marina’dan yola çıktı.

Şanslarına poyraz hayli güçlü esti ve hızı zaman zaman 30 knot’u vuran sağnaklarda Trilye’ye kadar unutamayacakları bir maceraya böylece adım attılar. Sabahın ilk ışıkları ile Trilye’ye varan ve belki de ilk kez “şafak sökme” deyiminin nasıl gerçekleştiğine tanık olanlar biraz uyuyup dinlendikten sonra nefis bir kahvaltının ardından kendilerini yine denizde buldular.

YORULMAK MI? O DA NE?

Çünkü yelkencilik ve yatçılığı öğrenmenin ön koşulu güvertede geçirilen zamanla bağlantılıydı. “Yorgunluk” ise “lugata alınmayan” bir kelimeydi.

Sabah kahvaltısını Trilye’de yapan ekipler, öğle yemeğini Mudanya’da yediler ve geceyi geçirmek üzere yeniden Trilye’ye döndüler. Otelleri ise tekne olacaktı… İstanbul’a dönüş Pazar sabahı 08.00’da başladı. Denizcilik böyle bir şeydi işte… Ve en yakın tanıkları yaşadıklarına inanamıyordu.

Dönüş yolunda rüzgarı karşıdan alacaklardı. Hava ise “sert tavrını” yumuşatmamıştı. Dolayısıyla seyir hayli zorlu geçti. Ne var ki Fenerbahçe Marina’ya bağlanıldığında hepsi de eğitmenlerini, “Bir daha ne zaman çıkıyoruz?” diyerek sıkıştırmaya başlamıştı.

Denizin suyu bir kere adamın yüzüne vurmaya görsün…

Meraklıları için belirtelim, Kechi Sailing Yatçılık Eğitim Merkezi’nin “offshore” kursları Çarşamba-Pazar günleri paket bir program olarak uygulanıyor.

Çarşamba’dan Cuma’ya kadar 19.00-21.00 saatleri arasında kursiyerlere uygulamalı offshore oryantasyon eğitimi veriliyor. Bu eğitimlerde takım çalışması, düşünme, karar verebilme, soğukkanlılığı koruma gibi geliştirme becerileri kazandırılıyor.

Cuma günü saat 21.00’da Trilye’ye doğru yola çıkılıyor. Cumartesi sabahı Trilye’ye varılıyor. Saat 12.00’da Trilye-Mudanya Güzelyalı-Trilye rotasında yelkencilik ve gemicilik konulu eğitimin ardından gece Trilye’de teknede konaklama yapılıyor.

Pazar sabahı 08.00’da Trilye’den dönüş yolculuğu başlıyor. Macera turu teknelerin saat 16.00 sıralarında Kalamış’a varışı ile sona eriyor. Bilgi için; www.kechisailing.com/