İstanbul Ticaret Odası tarafından yayınlanan İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Murat Şeker tarafından gerçekleştirilen, İstanbul da Yaşam Kalitesi Araştırması’nda en yaşanılır ilçe sıralamasında Kadıköy birinci oldu. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk araştırmanın sonucunun kendisi için sürpriz olmadığını belirtti.
İstanbul da Yaşam Kalitesi Araştırması, ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Basında geniş yer bulan araştırma sonuçlarında İstanbul’daki 39 ilçe hakkında ilginç bilgiler ortaya konuldu. 18 Yaş üstü 2 bin 410 kişiyle yapılan anket sonucunda en yaşanılır ilçe olarak Kadıköy gösterildi. Ankete katılan kişiler en kaliteli yaşamın Kadıköy de olduğunu belirtiler. Kadıköy’ü Beşiktaş, Beyoğlu ve Şişli ilçeleri takip etti.
Yaşadıkları İlçedeki diğer bireylerin gelir durumlarının önemli olduğunu düşünenlerin listesinde Kadıköy yine ilk sırada yer aldı. Beşiktaş, Beylikdüzü, Maltepe ve Ataşehir ise sıralamada Kadıköy’ün arkasında yer aldı.

KADIKÖYLÜLER SOSYAL YAŞAMDAN MEMNUN…
Yaşadığı ilçedeki sosyal yaşamdan memnun olanların yoğunlaştığı ilçe sıralamasında yine Kadıköy birinci oldu. Kadıköy de yaşayanlar, Kadıköy’ deki sosyal yaşamdan memnun olduklarını dile getirdiler. Memnuniyetin en az olduğu ilçeler ise Sancaktepe, Sultanbeyli, Gaziosmanpaşa, Sultangazi ve Arnavutköy olarak belirlendi.

EĞİTİM – SAĞLIK SIRALAMASINDA DA KADIKÖY İLK SIRALARDA
Eğitim açısından en memnuniyet duyulan ilçeler sıralamasında da yine Kadıköy yer aldı. Şişli, Üsküdar, Fatih, Kadıköy ve Beşiktaş, eğitim konusunda en memnun olunan ilçeler olarak belirlenirken, Sağlık memnuniyeti konusunda da sıralama Zeytinburnu, Fatih, Silivri ve Kadıköy olarak açıklandı.

KADIN – ERKEK GERİLİMİNİN EN AZ OLDUĞU İLÇE KADIKÖY
Araştırmada ankete katılanlara kadın-erkek gerilimi açısından bir değerlendirme yapmaları da istendi. Ankete katılanlar, kadın-erkek geriliminin en az olduğu ilçe olarak Adalar ve Kadıköy’ü gösterirken, Güngören, Bağcılar, Esenyurt, Sultangazi ve Esenler’i de gerilimin en fazla olduğu ilçe olarak belirlediler.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ise araştırma sonucunun kendisi için sürpriz olmadığını belirterek şunları söyledi:
“Kadıköy’ün İstanbul’un en yaşanılır ilçesi seçilmesi bizim için doğal bir sonuç, yani sürpriz değil. Kadıköy zaten 1950’lerden itibaren İstanbul’un yatakhanesi ve yaşama bölgesi olarak iskân edilmeye başladı. Burada belki de en doğru karar 1989’dan bu yana ilçe belediye yönetiminin de bu şekilde bir program takip etmesi oldu. Bir Yaşam Bölgesinde halkın kaliteli ve rahat bir yaşam için ihtiyaç duyduğu şeyler bellidir, kültür, sanat, spor, sağlık gibi. Tüm bunlar orada yaşamın daha rahat ve kaliteli geçmesini sağlar. Belediye olarak işte biz bunu yaptık. Bunun yanı sıra kurumlarının birliği arasındaki işbirliği de kalite yaşam değerini yükseltiyor. Belediyenin, Emniyet Müdürlüğü, Kaymakamlık, Adliye ve diğer resmi kurumlarla uyumlu çalışmasının da bunda büyük katkısı var. Tabii en önemlisi bu konuda başarının başrolünde bizim için Kadıköylüler var. Kadıköylüler, kente sahip çıkışlarıyla, duruşlarıyla, eğitim ve kültürleriyle zaten buranın yaşanılabilir bir ilçe olması için ciddi bir çaba harcıyorlar. Alınan aykırı kararlara karşı direnç gösteriyorlar. Örneğin, yeşil alanları koruyor, çevreye sahip çıkıyorlar. Dolayısıyla bu konudaki tepki, sahip çıkma duygusu haliyle burada ciddi bir birlikteliği getiriyor. Kadıköy, belediyesi, Kaymakamlığı ile bütün kurumlarıyla ve her şeyden önce 21 mahallede yaşayan insanlarıyla kucaklaşmış çok büyük bir ailedir. Dolayısıyla biz bu ailede olmaktan ve Kadıköy’de yaşamaktan mutluyuz.” dedi.