Türk resim sanatının usta isimlerinden Filiz Kınalı’nın son dönem eserlerinden oluşan KARMA – ŞIK isimli sergisi, 10 Ocak’ta Caddebostan Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Sanatseverler sergiyi 18 Ocak’a kadar ziyaret edilebilir.

Filiz Kınalı kimdir?

1965 yılında sadece bir Kınalı Filiz olarak Dünya’ya geldi.Filiz abla Kınalı iken okulla tanıştı. İlkokulu Silivri ve Çatalca’da tamamladıktan sonra ortaöğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. Kendisinin bile “Ben böyle bir okul mu tercih etmişim?” şaşkınlığıyla girdiği İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Astronomi bölümünde öğrenci olarak bedbaht, arkadaş olarak çok mutlu oldu. Şarkıya sesi pek müsaade etmese de gitar çalarak üniversite müzik topluluğunda yer buldu. O artık bir üniversite mezunuydu. Filiz Kınalı olarak matematik öğretmeni ve ardından teğmen oldu. Üsteğmenken Filiz Kınalı Kumdakcı olarak eş. Yüzbaşıyken iki kere anne oldu…

Yıllarca bıkmadan, usanmadan matematik öğretti. Bir sürü öğrenci geldi geçti sınıflarından.  Zamanı geldi emekli Albay oldu.  Ununu eleyip eleğini duvara asmadı o. Yıllarca içinde sakladığı sanat, boş anında onu vurdu. Saati vakti yoktu sanatın, o saatten sonra, kurslarda öğrenci oldu. Çizdi, sildi. boyadı, attı ama sonunda başardı. Aldığı ebru kursları ile birleştirdiği resim bilgisini, tuallere taşımayı biliyordu artık. Renklerle kurduğu bu sıkı dostluk ona ihanet etmedi. Karma sergilere katıldı ve nihayet ilk kişisel sergiye layık görüldü.

O bir çocuk,  bir arkadaş,  bir kardeş,  bir eş, bir anne, bir ev hanımı, bir emekli albay, bir matematikçi ve nihayet bir RESSAM oldu. Yarın ne olacak o da bilmiyor ama resmi çok seviyor. Çünkü bu durakta renkler hiç bitmiyor.

O, ona çocukluk heyecanlarını yeniden sunan ilk kişisel resim sergisinin tanıtım kokteylinde, resimlerini sizinle paylaşmak için sizi davet ediyor. Sizin eleştirilerinize değer veriyor. Siz hangi özelliğini sevdiyseniz onu görmek için gelebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: www.filizsanat.com