Kadıköy’ün fotoğraf arşivini oluşturmaya hazırlanıyorlar. Kadıköy Fotoğraf Merkezi ve Fotoamele Fotoğraf Grubu tarihte ve günümüzde önemli bir yere sahip olan Kadıköy’ün fotoğraf arşivini oluşturmak için kolları sıvadı. “Cadde Cadde Sokak Sokak Kadıköy” adı verilen proje ile ilçedeki tüm cadde ve sokaklar, ibadethaneler, okullar, tarihi yapılar kısacası Kadıköy’e ait ne var ise hepsi fotoğraflanarak bir arşiv oluşturulacak.

Bir yıldan daha fazla sürecek olan projenin sonucunda ortaya çıkan fotoğraflardan seçmeler yapılarak bir sergi açılacak. Daha sonra bir albüm yayınlanacak. 2000’li yılların tarihten çok şeyleri yok ettiğini söyleyen Projenin Genel Koordinatörü Ayşe Küçükkurt: “1940’larda-60’larda yapılan 4-5 katlı bahçeli binalar hızla yok oluyor. Bu binaların yerinde soğuk, insanı kendinden uzaklaştıran çok katlı binalar var olmaya başlıyor. Oysa her dönemin kendine ait bir dokusu var. İnsan bu şehirde çocukluğunu kaybediyor. Çocukken gezdiğiniz, saklambaç oynadığınız sokaklar bir bakıyorsunuz yok olmuş. Bunu gelecek nesillere taşımanın en güzel yolu fotoğraf. Bizde böyle bir proje başlattık. Cadde Cadde Sokak Sokak Kadıköy’ü fotoğraflayacağız” dedi. Kadıköy’den sonra İstanbul’un diğer ilçelerinde de aynı çalışmayı yapacaklarını söyleyen Küçükkurt, projeye katılmak isteyen temel fotoğraf bilgisine sahip herkesin kendileriyle iletişime geçebileceklerini belirtti.

Projeye katılmak isteyip de temel fotoğraf bilgisine sahip olmayanlar içinde Kadıköy Fotoğraf Merkezi’nde indirimli eğitimler düzenlenecek. Projeye katılmak isteyen herkesin elinde her hangi bir dijital fotoğraf makinesi olması yeterli. Henüz başlangıç aşamasında olan proje için şuan başvurular kabul ediliyor. Projeye katılmak isteyenlerin özgeçmişlerini Ayşe Küçükkurt’a ulaştırmaları yeterli. Başvuralar Şubat ayının sonuna kadar alınacak. Daha sonra başvuruda bulunanlar bir toplantıya çağırılacak. Toplantıda Kadıköy haritası üzerinde herkes çekim yapacağı bölgeleri belirleyecek. Aylık toplantılar yapılarak çekilen fotoğraflar üzerinde değerlendirmeler yapılacak. Projenin sonunda ise bir sergi açılacak.

Henüz proje için destekleyici arayışı içinde olduklarını söyleyen Küçükkurt; “Projeye katılım tamamen ücretsiz. Eğer destekleyici bulamazsak sergi ve albüm masrafları katılımcılara pay edilecek” diye konuştu.

İlgilenenler projeyle ilgili 0216 405 22 62 numaralı telefondan www.fotoamele.com internet adresinden bilgi alabilinir. .