Türkiye’nin ilk Robotik Rehabilitasyon Merkezi, Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş tarafından Bağdat Caddesi’nde açıldı. Romatem Robotik Rehabilitasyon Merkezi, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında dünya’da kullanılan tüm yeni teknolojileri barındırıyor.

İstanbul, Samsun, Kocaeli, Bursa şubeleri bulunan Romatem, İstanbul Bağdat Caddesi’nde modern bir şubeye daha kavuştu. Açılışa, Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş’in yanı sıra Sanatçı Metin Akpınar, Romatem Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Köksal Holoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, İstanbul MİT Bölge Başkanı Aydın Demir, Samsun Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Cevdet Erkan, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeki Mirzaoğlu, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Daire Başkanı Necmi Çamaş, İHA Samsun Bölge Müdürü Ali Yılmaz Ergen, Haber Exen Yayın Grubu Başkanı Mustafa Çakır ve çok sayıda kişi katıldı. Açılışın ardından davetliler, Romatem Robotik Rehabilitasyon Merkezi’ni gezerek yetkililerden  detaylı bilgi aldı.

Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon hocanın başhekimliğini yaptığı merkezde Prof. Dr. Nadire Berker, Prof. Dr. Ferda Erdoğan ve Uzm. Dr. Ayşim Oflazer ile birlikte mesleğinde uzmanlaşmış fizyoterapistler, iş-uğraşı terapistleri, hidro-terapistler, fizik tedavi teknikerleri, konuşma terapistleri ve psikologlar çalışıyor.

Romatem Robotik Rehabilitasyon Merkezi’nde; Çocuk hastalar için yürüme robotu (Pediyatrik lokomat), Kol ve parmak robotu (Armeo ve amedeo), bacaklardaki dolaşım bozukluğu tedavisinde kullanılan basınç sistemi (Vacumed), Skolyoz değerlendirme sistemi (Diers formetrik), bel ve boyun fıtıklarının tedavisinde kullanılan dikey traksiyon yöntemi (Vertetrac), bel, boyun, kol ve bacak ağrılarının tedavisinde kullanılan lazer yöntemi (Hilterapi), kol ve bacaklardaki tendinit, topuk dikeni ve ayak tabanı ağrılarının tedavisinde kullanılan ultrasonik şok dalgaları yöntemi (ESWT), bel ve boyun ağrılarının yanı sıra spor sakatlanmaları ve vücut direncinin düşmesinde kullanılan manyetik alan tedavisi, Yürüyemeyen erişkin ve çocukların tedavisinde suyun iyileştirici gücünden faydalanılan hidroterapi havuzu gibi birçok tedavi yöntemi yer alıyor.

Öte yandan merkezde, Ortadoğu Teknik Üniversiteli bir grup mühendis tarafından Türkiye’de imal edilen bir başka yürüyüş sistemi de bulunuyor. “Visio Gait” adıyla bilinen ve çocuklar için geliştirilen bu sistem, askılar aracılığıyla yürüme bandı üzerinde yürütülen hastanın el ve bacak hareketlerini takip ederek sanal gerçeklik ekranı üzerinde belirli hareketlerin eğitimini yaptırıyor. Merkezde ayrıca hem çocuk hem de erişkin felçli hastaların tedavisinde kullanılan, elektronik denge sistemleri, hareketli paralel bar, kafes sistemli ve askılı yürüme seti gibi yeni tedavi yöntemleri de bulunuyor.

Robotik Rehabilitasyon Merkezi tanımı Dünya’da son 5 yıldır kullanılıyor. Robotik Rehabilitasyon Merkezi olabilmek için hem çocuk hem de erişkin hastalar için yürüme ve omuz-kol-parmak robotlarının bir arada bulunması ve bu teknolojinin uzmanlaşmış insan kaynağı tarafından kullanılması gereklidir.